Czy potrzebne są nam firanki

Czy w domu potrzebne są nam firanki ?

Zacznijmy od tego, czym w zasadzie jest firanka ? Firanka czyli ozdobna osłona na okno, najczęściej biała, zazwyczaj z delikatnej tkaniny (tiulu, batystu, koronki).

Dzień zaczyna się przy oknie nieprawdaż ?

Stosowana jako osłona przed wlatującymi owadami, a także, podobnie jak zasłona, ma za zadanie chronić intymność mieszkańców przed spojrzeniami przechodniów.

Dzień zaczyna się przy oknie nieprawdaż ?

Podchodzimy do okna by sprawdzić jaka jest pogoda, jak czekamy na ważnych gości, czasem  stajemy przy oknie by najzwyczajniej w świecie popatrzeć w niebo i poczuć się wolnym. Jak kupujemy dom czy mieszkanie to pytamy się czy okna są od północy czy południa, raczej preferujemy posiadanie dużych, przestrzennych okien by mieć więcej światła dziennego w pomieszczeniach.

Bardzo modne są całe szklane ściany lub tarasy. Dom to nasze schronienie, to nas azyl, a okna to taki łącznik z otaczającą nas rzeczywistością.

24256

Urządzamy pokoje kupujemy meble, robimy podłogi i dekorujemy okna.

Dekoracja okna musi współgrać z wystrojem pokoju, z jego charakterem. Musi spełniać swoje funkcje i musi być dobrana dobrze do wielkości okna i samego pomieszczenia.

Czy wybrać kwiaty, czy geometrię, czy zupełnie gładką siatkę tu już wchodzą indywidualne gusta każdego z nas.

Kto lubi prostotę wybierze biały gładki woal czy tiul. Sprawdza się to w minimalistycznych pomieszczeniach, gdzie mamy  proste, połyskujące meble. Biel woalu będzie dobrze współgrać z szarymi meblami czy ścianami i pastelowymi odcieniami różu czy błękitów. Woal też zacieni nam trochę pomieszczenie, więc udekorujmy nim nasłonecznione okna. Wola wymaga zmarszczenie 1:2 nie szczędźmy na zmarszczenie, bo tkaniny lubią puszystość zakładek, ładnie się wtedy układają i otulają okno dając klimat ciepła.

 

40009_aranz

  Małe okna w pokojach nowoczesnych wymagają albo roletek bądź to żakardowych czy tkaninowych lub firanek odpasowanych, czyli takich już z wszytą taśmą marszczącą, gotowych do powieszenia na okno. Preferowane wzornictwo to na pewno lekka geometria czy wzory pasowe lub gładkie, półprzeźroczyste tkaniny. Pamiętajmy, iż małe okna czy są od północy czy południa nie dadzą mam tyle światłą co duża przestrzeń okienna. Dlatego starajmy się okno udekorować delikatnymi wzorami lub zastosować ciekawe podkroje.

Pamiętajmy, iż dobrze wyglądający obrus na stole to taki, gdzie jego ozdobne wykończenie dołu opada na 15 do 20 cm poza blat. Najlepiej by obrus minimalnie opierał się o nasze kolana jak siedzimy przy stole.

Zbyt krótki obrus wygląda niekorzystnie i źle prezentuje się na min zastawa np. obiadowa. Jest to mało eleganckie zwłaszcza ozdobna część dołu obrusu wygląda mało estetycznie.

Obrusy mogą być wykończone ozdobnym szlaczkiem za pomocą wypalenia ultradźwiękami lub bardziej wyrafinowanie przez zastosowanie np. szerszego podwinięcia. Robi się wtedy ładna ramka, którą można jeszcze ozdobić lamówką czy sznurkiem. Takie szykowne obrusy są idealną ozdobą stołu podczas ważnych obiadów czy kolacji rodzinnych

Firanki są niezbędnym elementem wystroju okna. Dodają wnętrzu ciepła jeśli mamy urządzony pokój w minimalistycznych, prostych formach. Firanki tworzą nastrój. Jeśli to sypialnia to sprawdzą się formy kwiatowe, tiule i romantyczne upięcia. Do gabinetów idealne będą wzory geometryczne. Motywy kuchenne sprawdzą się na zazdrostkach czy krótkich firankach do kuchni, a słodkie często malowane firany w misie czy samochodziki będą idealną ozdoba pokoju naszych dzieci.

Firanka uzupełnia wystrój naszych okien. Z firankami w oknie nasz dom jest kompletnie urządzony.

Pamiętajmy że przecież Zaczynamy dzień przy oknie.

firanka gotowa do salonu
Fabryka Firanek i Koronek HAFT Firanki Obrusy Tkaniny