A po co obrus ?

Co to jest obrus ? – to tkanina lub dzianina, używane do przykrycia stołu, zwykle na czas posiłków. Pełni funkcję dekoracyjną i ochronną.

No, a po co nam obrus ?

Obrus musi współgrać z charakterem wystroju naszego wnętrza. Musimy go traktować jako bardzo ważny element wystroju naszego pomieszczenia, a nie jako oddzielny akcent dekoracyjny. Bardzo ważne jest dobranie rodzaju tkaniny do samego charakteru mebli i rodzaju pokoju.

Nowoczesne blaty stołu z prostymi drewnianymi nogami czy metalowymi dobrze jest ubrać w obrusy tkaninowe poliestrowe, które delikatnie połyskują i mają przeważnie – obustronne wykończenie zwiększające odporność na plamy (oznaczone w symbolu skrótem „PB”).

Polega na naniesieniu na tkaninę specjalnej apretury uszlachetniającej, która łączy w sobie apreturę wodo- i olejoodporną , ograniczającą zwilżanie powierzchni wyrobu i przechodzenie płynów na drugą stronę tkaniny. Zastosowanie tej apretury powoduje, że rozlane na obrus substancje płynne nie wnikają w głąb struktury wyrobu, ale utrzymują się na jej powierzchni w postaci zwartych kropel (efekt perlenia się ), które  można zebrać za pomocą np. papierowego ręcznika. Dzięki temu apretura ta zdecydowanie ułatwia proces konserwacji wyrobów. Wykończenie to jest odporne na pranie, wymagane jest natomiast każdorazowo wykonanie prasowania , dzięki czemu efekt utrzymamy na dłużej.

OBRUSY POLIESTROWE są wykonane w 100 % z włókien syntetycznych – poliestrowych, mają bardzo dobre parametry wytrzymałościowe, łatwo można je konserwować – szybko schną, łatwo się je prasuje, przez to zaoszczędzamy pieniądze, czas i włożoną pracę w ich konserwację. Obrusy poliestrowe są odporne na działanie promieni słonecznych, odporne na grzybki, pleśnie i bakterie. Zachowują stabilność kształtów i wymiarów podczas użytkowania.

Kupując obrusy poliestrowe  dostajemy bardzo solidny, trwały wyrób, który może być użytkowany przez długi czas.

Pamiętajmy, iż dobrze wyglądający obrus na stole to taki, gdzie jego ozdobne wykończenie dołu opada na 15 do 20 cm poza blat. Najlepiej by obrus minimalnie opierał się o nasze kolana jak siedzimy przy stole.

Zbyt krótki obrus wygląda niekorzystnie i źle prezentuje się na min zastawa np. obiadowa. Jest to mało eleganckie zwłaszcza ozdobna część dołu obrusu wygląda mało estetycznie.

Obrusy mogą być wykończone ozdobnym szlaczkiem za pomocą wypalenia ultradźwiękami lub bardziej wyrafinowanie przez zastosowanie np. szerszego podwinięcia. Robi się wtedy ładna ramka, którą można jeszcze ozdobić lamówką czy sznurkiem. Takie szykowne obrusy są idealną ozdobą stołu podczas ważnych obiadów czy kolacji rodzinnych

Fabryka Firanek i Koronek HAFT Firanki Obrusy Tkaniny