Haft
Porady i inspiracje
ODNAJDŹ WŁASNY STYL, ZAINSPIRUJ SIĘ

Jak prać firanki?

Magdalena Tomaszewska
Kierownik Działu Kreacji Produktu Fabryki Firanek i Koronek Haft

Jak prawidłowo prać i prasować firanki?

W wielu domach zapach świeżo wypranych firanek to jeden ze zwiastunów zbliżających się Świąt. Utrzymanie ich w nienagannej czystości często mylnie kojarzy nam się z zabiegami, które pochłaniają wiele czasu i energii. Epokę ręcznego prania firanek mamy już dawno za sobą. W dobie nowoczesnych urządzeń AGD ich pielęgnacja jest bardzo prosta i niewiele różni się od prania odzieży czy innych tkanin.

Większość pralek wyposażona jest w program prania delikatnego, który z powodzeniem zastępuje pranie ręczne. Do prania używajmy zwykłego proszku i płynu do płukania lub, jeśli mamy, specjalnego proszku do firan. Co ważne, temperatura wody nie powinna przekraczać 40 stopni. Unikajmy również wirowania. Po wyjęciu z pralki dobrze jest usunąć nadmiar wody poprzez delikatne wygniatanie materiału dłońmi – nie wykręcajmy, ponieważ firanki mogą się uszkodzić lub trwale odkształcić. Pamiętajmy, że im bardziej miękka firanka, tym mniej gniecie się w czasie prania.

Miejmy na uwadze, że firanki wiszące w kuchni są narażone na większe zabrudzenia, dlatego przed włożeniem do pralki, warto je namoczyć w ciepłej wodzie z dodatkiem proszku do prania lub mydła. Ostatnim etapem pielęgnacji jest suszenie. Pamiętajmy, że firanek nie wolno suszyć w suszarkach bębnowych. Gdy nie wymagają prasowania (np. żakardy czy markizety), wieszamy je na karniszu wilgotne – rozprostują się pod własnym ciężarem. W przypadku konieczności wygładzenia żelazkiem, pamiętajmy, żeby prasować wzdłuż nitki, aby nie naruszyć delikatnej struktury firanki i nie rozciągnąć jej, szczególnie przy brzegach. Warto zwracać uwagę na producenta firanek. Te najlepszej jakości mają specjalne wykończenie, które całkowicie eliminuje konieczność prasowania.


 
Wistil
Otwieramy sezon grillowy Promocja komunijna POŚCIEL NOWA OFERTA 2016/2017 WYPRZEDAŻ - na okno WYPRZEDAŻ - na stół FIRANKI GOTOWE FIRANKI METRAŻOWE PANELE ŻAKARDOWE LAMBREKINY ZESTAWY OBRUSY TKANINA DEKORACYJNA ZASŁONY TKANINOWE AKCESORIA ŚCIERECZKI RĘCZNIKI
Polskie firany
Copyright © Haft
Projekt i realizacja: www.web-director.pl